WYBIERZ PROGRAM

Działalność fundacji

 

Potrzebą każdego człowieka jest rozwój. My w FEJJ wierzymy, że najlepszym narzędziem do takiego rozwoju jest edukacja. Wiemy jednak, że dostęp do niej nie jest sprawiedliwie rozłożony. Wciąż czynniki takie jak miejsce urodzenia, pochodzenie czy status ekonomiczny powodują, że jedni mogą̨ po edukację sięgać bez żadnego wysiłku, inni zaś są dostępu do niej praktycznie pozbawieni. Dotyczy to szczególnie edukacji wyższej. Czy to jest sprawiedliwe? Nie. Dlatego celem FEJJ jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji. Nasza filozofia opiera się na wierze w społeczeństwo równych szans, w którym miejsce urodzenia nie determinuje sukcesu życiowego


Fundacja Edukacyjna Jerzego Juzonia od 2012r. przyznaje stypendia Studentom i Studentkom pochodzącym z małych miejscowości lub obszarów wiejskich, którzy rozpoczynają naukę na polskiej uczelni akademickiej, a brakuje im środków, by spełnić swoje marzenia o uzyskaniu wyższego wykształcenia.

O FUNDACJI

STATYSTYKI

Od początku działalności Fundacji Edukacyjnej Jerzego Juzonia, Stypendium "PIERWSZY ROK" otrzymało aż  5  059 studentów akademickich I roku z całej Polski.

Najwięcej naszych Stypendystów i Stypendystek pochodzi z województwa podkarpackiego i małopolskiego. 

Poniżej wykres z podziałem na województwa:


wojewodztwa_10_edycja.jpg


Od 2012 roku odbyło się dwanaście Edycji stypendialnych, w każdej z nich stypendium pobierało kilkaset osób:

ilosc_studentow_10_edycja.jpg


Przez jedenaście edycji, Fundacja FEJJ przeznaczyła na stypendia 23 489 620,00 PLN


wydatki_new.png


Stypendyści wybierają najróżniejsze uczelnie akademickie w całej Polsce. Jednak niektóre cieszą się szczególną popularnością. 

Na przestrzeni wszystkich edycji najwięcej stypendystów studiuje na:

uczelnie_10_edycja.jpg


Podobnie jest z miastami, w których często mieści się kilka uczelni. Stypendyści najchętniej wybierają Kraków, Warszawę i Rzeszów:


akademickie_10_edycja.jpg


Spośród wszystkich kierunków studiów, nasi Stypendyści najchętniej wybierają studia techniczne i biologiczno-medyczne, choć w ostatnich latach widzimy również duże zainteresowanie kierunkami ekonomicznymi, które w 2024 roku zajęły 2 miejsce na równi z bilologiczno-medycznymi wśród wyborów Studentów i Studentek: 

kierunki_nowe.jpg

Na pięcioro Stypendystów, czworo pochodzi z obszarów wiejskich, a jeden z miasta do 30.000 mieszkańców.

Zdawalność pierwszego semestru oscyluje wokół 92% a drugiego wynosi około 97%.


O FUNDATORZE

Nie byłoby FEJJ, gdyby nie nasz Fundator Jerzy Juzoń. Jego biografia wyznaczyła ścieżki działania Fundacji, a dla nas i dla naszych Stypendystów i Stypendystek stanowi codzienną inspirację i motywację do działania. To z historii życia Fundatora zrodziła się̨ Fundacja, jej filozofia i wartości, które przyświecają FEJJ.


Początek dzieciństwa Jerzego Juzonia upływał w atmosferze dobrobytu i miłości rodziny. Ten czas brutalnie przerwała II Wojna Światowa. Rozstrzelany został jego ukochany ojciec, a rodzina zaczęła cierpieć z powodu biedy i głodu. Już wtedy w głowie Jerzego Juzonia pojawiła się̨ myśl, że jeśli tylko jego los się̨ odmieni, zrobi wszystko, by pomagać innym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Po wojnie, nasz Fundator zdał maturę z doskonałymi wynikami i dostał się̨ na Politechnikę̨ w Gliwicach. Ale wciąż nie było mu łatwo - oprócz nauki, pracował przy rozładunku węgla, aby zdobyć środki na utrzymanie, jednak były one wciąż niewystarczające.

Wszystko zmieniło się̨ po pierwszym semestrze studiów, kiedy Jerzy Juzoń otrzymał stypendium. To właśnie dzięki temu wsparciu mógł ukończyć studia wyższe. Stypendium okazało się̨ kamieniem węgielnym, na którym Fundator samodzielnie zbudował swój ogromny sukces zawodowy i życiowy.

Nasz Fundator skończył studia inżynierskie na Politechnice w Gliwicach, a w 1961 roku studia magisterskie we Wrocławiu. Dostał pracę w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Organicznego „Rokita” w Brzegu Dolnym, gdzie przepracował 24 lata, przechodząc od stanowiska majstra do dyrektora naczelnego. Następnie rozpoczął pracę w sektorze prywatnym. Stworzył od podstaw firmę Interchemall, która odniosła sukces rynkowy.


Tak jak obiecał sobie w młodości, Jerzy Juzoń swoim sukcesem postanowił podzielić się z innymi. FEJJ powstała w 2012 roku całkowicie z prywatnych środków Fundatora. To dzięki jego funduszom od 12 lat udało nam się udzielić wsparcia ponad 5 tysiącom młodych osób.


Nasz Fundator doskonale wie, jak kluczowe znaczenie ma edukacja w życiu każdego człowieka. Ma również świadomość tego, że niektórym młodym ludziom warunki finansowe ograniczają do niej dostęp. Przekonał się jednak na własnej skórze, jak ogromne znaczenie ma bezinteresowna pomoc. I tę lekcję codziennie niesie dalej.

STYPENDIA NA I ROK

Chcemy budować społeczeństwo równych szans, w którym o sukcesie decydują̨ indywidualne talenty, a nie miejsce urodzenia. Dlatego co roku przyznajemy kilkaset stypendiów dla osób pochodzących z mniejszych miejscowości i z rodzin o niskich dochodach. Nie mamy poza tym żadnych kryteriów dotyczących osiągnięć - uważamy, że każdy, bez względu na osiągniecia, zasługuje na szansę.


Stypendia przyznajemy wyłącznie na pierwszy rok studiów. Z doświadczenia wiemy, że to najtrudniejszy moment, kiedy wsparcie jest szczególnie potrzebne. Nie chcemy jednak uzależniać naszych stypendystów od tego wsparcia - zależy nam na tym, by po pierwszym trudnym roku stanęli na własnych nogach. Nie stawiamy też wymogów co do tego, na co pieniądze powinny zostać́ spożytkowane - stypendyści mają różnorodne potrzeby i sami wiedzą najlepiej, jak wykorzystać nasze wsparcie.


Fundacja Edukacyjna Jerzego Juzonia przyznaje średnio ok. 400 stypendiów rocznie, w wysokości 6000 PLN (od 2020 roku)

Do ubiegania się o stypendium akademickie uprawniony jest student lub studentka, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • zdał egzamin maturalny w aktualnym roku, lub rok wcześniej, 
  • w roku akademickim, w którym ubiega się o stypendium został przyjęty na pierwszy rok studiów stacjonarnych i po raz pierwszy podejmuje studia na polskiej uczelni akademickiej.
  • pochodzi z miasta lub wsi do 30 tys. mieszkańców,
  • średni miesięczny dochód na jednego członka jego rodziny nie przekroczył 1700 PLN,
  • posiada obywatelstwo polskie.

Wniosek o stypendium składany jest w całości online poprzez system na stronie fejj.pl. Jeśli kandydat lub kandydatka spełnia powyższe kryteria, o przyznaniu stypendium decyduje kolejność zgłoszeń, a więc data i godzina, z którą wniosek uzyskał komplet potwierdzeń.

Więcej szczegółowych informacji w Regulaminie.

MÓWIĄ O NAS

„Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia pomogła mi wystartować, kiedy byłem na pierwszym roku studiów technicznych. Dziś jestem już doktorem nauk technicznych, ale pomocy FEJJ nie zapomnę nigdy. Dziękuję Panu Jerzemu Juzoniowi, Pani Eli, i wszystkim zaangażowanym w pracę tej fantastycznej Fundacji." 

~  Patryk


„Dziękuje serdecznie za wsparcie na pierwszym roku studiów, miłą współpracę i szybki kontakt w razie problemów bardzo polecam tą fundację!” 

~  Sara


„Po 6 latach od otrzymania stypendium FEJJu stawiam pierwsze kroki jako dorosły obywatel, dzisiaj z pełną klarownością widzę, że dzięki tej pomocy byłem w stanie przetrwać pierwszy rok studiowania w obcym mieście. Jako początkujący lekarz weterynarii chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Fundacji z wyszczególnieniem pana Jerzego - zamierzam w codziennej pracy kierować się tymi samymi wartościami, jakimi kieruje się Fundacja" 

~  Jakub


„Pomoc z fundacji Pana Jerzego pomogła mi ukończyć studia inżynierskie na AGH, gdzie następnie kontynuowałam studia magisterskie. Niedawno obroniłam dr na UJ z wyróżnieniem. Dziękuję <3"
~ Ewelina


„Dzięki pomocy fundacji skończyłem studia inżynierskie: elektrotechnika i obecnie pracuję. Jestem bardzo wdzięczny" 
~ Bartek


„Dziękuję za możliwość rozpoczęcia studiów bez większego stresu. Fundacja była najlepszą rzeczą jaką mnie spotkała na pierwszym roku studiów w Krakowie"   

~  Aneta


„Dziękuję bardzo za przyznanie stypendium, zrobiliście mi Państwo tym dzień! Przez ostatnie dni martwiłam się czy poradzę sobie w nowym mieście, czy dam radę finansowo a Wy dodaliście mi otuchy. Dziękuję Państwu jeszcze raz i serdecznie pozdrawiam!"  

~  Beata 


„Polecam, stypendium na pierwszy rok studiów jest dużym wsparciem dla studentów. Pomaga w naukowym rozwijaniu pasji i zainteresowań z dziedziny nauki.  Odnośnie organizacji, przesyłu informacji i kontaktu to nie ma zastrzeżeń, wszystko jest na najwyższym poziomie

 ~ Tomasz