WYBIERZ PROGRAM

Działalność fundacji

 

Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia od 2012 r. przyznaje Stypendia Studentom pochodzącym z małych miast lub obszarów wiejskich, którzy rozpoczynają naukę na polskiej uczelni wyższej, a brakuje im środków, by spełnić swoje marzenia o uzyskaniu wyższego wykształcenia. Celem programu jest ułatwienie młodym, zdolnym i ambitnym ludziom startu w lepszą przyszłość.

Fundacja to nie tylko suche fakty i podawanie liczb. To przede wszystkim Stypendyści, młodzi ludzie, którzy uczynili pierwszy krok w walce o swoje cele. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej, co utwierdza w przekonaniu, że Fundacja staje na wysokości zadania i skutecznie pomaga im w zdobywaniu wykształcenia i budzi nadzieję na lepsze życie. Chcąc podsumować dotychczasową działalność, zebraliśmy dane, które obrazują zakres naszej działalności.

 

O FUNDACJI

STATYSTYKI

Od początku działalności Fundacji, Stypendium "PIERWSZY ROK" otrzymało  5  059 studentów akademickich I roku z całej Polski.

Najwięcej Stypendystów pochodzi z województwa podkarpackiego i małopolskiego.


wojewodztwa_10_edycja.jpg


Od 2012 roku odbyło się dwanaście Edycji stypendialnych, w każdej z nich stypendium pobierało kilkaset osób:

ilosc_studentow_10_edycja.jpg


Przez jedenaście edycji, Fundacja przeznaczyła na stypendia 23 489 620,00 PLN


wydatki_new.png


Stypendyści wybierają najróżniejsze uczelnie akademickie. Na przestrzeni wszystkich edycji najwięcej stypendystów studiuje na:.


uczelnie_10_edycja.jpg


Podobnie jest z miastami, w których często mieści się kilka uczelni. Stypendyści najchętniej wybierają Kraków, Warszawę i Rzeszów:


akademickie_10_edycja.jpg


Spośród wszystkich kierunków studiów, nasi Stypendyści najchętniej wybierają studia Techniczne, Biologiczno-Medyczne i Ekonomiczne:

kierunki_nowe.jpg

Na pięcioro Stypendystów, czworo pochodzi z obszarów wiejskich, a jeden z miasta do 30.000 mieszkańców.

Zdawalność pierwszego semestru oscyluje wokół 92% a drugiego wynosi około 97%.


O FUNDATORZE

Jerzy Juzoń

Urodziłem się w Skarżysku – Kamiennej i dzieciństwo upłynęło mi w dobrobycie i miłości rodziny. Jednak czas od rozpoczęcia II wojny światowej to wspomnienie śmierci przez rozstrzelanie mojego ukochanego ojca, borykanie się z nagłą biedą i głodem. I to wówczas – w tym strasznym okresie – podjąłem decyzję, że jeśli kiedykolwiek uśmiechnie się do mnie los, to postaram się pomóc innym.

Po wojnie w 1949 roku, z pomocą mojej starszej siostry Alicji, skończyłem gimnazjum w Głuchołazach, a w 1951 roku zdałem maturę z bardzo dobrymi wynikami, co umożliwiło mi dostanie się na Politechnikę w Gliwicach. Na pierwszym roku było ciężko, zwłaszcza materialnie – podjąłem więc dorywczą pracę na dworcu kolejowym w Gliwicach przy rozładunku węgla. Po I semestrze uśmiechnęło się do mnie szczęście i …. dostałem STYPENDIUM (o co w latach powojennych nie było łatwo)!

Od tego czasu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniło się moje życie – skończyłem studia inżynierskie w Gliwicach, w 1961 roku studia magisterskie we Wrocławiu, dostałem pracę w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Organicznego „Rokita” w Brzegu Dolnym, gdzie przepracowałem 24 lata. Przeszedłem od stanowiska majstra do stanowiska dyrektora naczelnego. Od roku 1982 pracowałem w sektorze prywatnym, w tym w firmie Interchemall, którą stworzyłem od podstaw.

Po latach udało mi się wreszcie spełnić marzenie mojego życia - wspomóc młodych zdolnych ludzi w osiągnięciu wyższej edukacji. Założyłem Fundację Edukacyjną im. Jerzego Juzonia, która od 2012 r. funduje stypendia na studia osobom z małych miejscowości, którym brakuje środków, aby studiować na uczelniach akademickich.

Moja kariera zawodowa, która była jak rozpędzony pociąg zaczęła się od … STYPENDIUM, pamiętajcie o tym i nie wahajcie się ani chwili, żeby z niego skorzystać! Zapraszam!STYPENDIA NA I ROK

Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia w 2023/2024 roku zamierza przyznać 400 stypendium, każde w wysokości 6000 PLN.

Do ubiegania się o stypendium akademickie uprawniony jest student, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • zdał egzamin maturalny w 2023 roku lub 2022 roku,
  • w roku akademickim 2023/2024 został przyjęty na pierwszy rok studiów stacjonarnych i po raz pierwszy podejmuje studia na polskiej uczelni akademickiej.
  • pochodzi z miasta lub wsi do 30 tys. mieszkańców,
  • średni miesięczny dochód na jednego członka jego rodziny nie przekroczył w 2022 r. 1700 PLN,
  • posiada obywatelstwo polskie.

O PRZYZNANIU STYPENDIUM decyduje data i godzina z którą wniosek uzyskał komplet wymaganych potwierdzeń.

Więcej szczegółowych informacji w Regulaminie.

MÓWIĄ O NAS

"Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia pomogła mi wystartować, kiedy byłem na pierwszym roku studiów technicznych. Dziś jestem już doktorem nauk technicznych, ale pomocy FEJJ nie zapomnę nigdy. Dziękuję Panu Jerzemu Juzoniowi, Pani Eli, i wszystkim zaangażowanym w pracę tej fantastycznej Fundacji." ~  Patryk

"Pomoc z fundacji Pana Jerzego pomogła mi ukończyć studia inżynierskie na AGH, gdzie następnie kontynuowałam studia magisterskie. Niedawno obroniłam dr na UJ z wyróżnieniem. Dziękuję <3" ~ Ewelina

"Dzięki pomocy fundacji skończyłem studia inżynierskie: elektrotechnika i obecnie pracuję. Jestem bardzo wdzięczny"  ~ Bartek

"Dziękuję za możliwość rozpoczęcia studiów bez większego stresu. Fundacja była najlepszą rzeczą jaką mnie spotkała na pierwszym roku studiów w Krakowie"   ~  Aneta

"Dziękuję bardzo za przyznanie stypendium, zrobiliście mi Państwo tym dzień! Przez ostatnie dni martwiłam się czy poradzę sobie w nowym mieście, czy dam radę finansowo a Wy dodaliście mi otuchy. Dziękuję Państwu jeszcze raz i serdecznie pozdrawiam!"  ~  Beata